Warto przeczytać

 

Parafia Chrystusa Króla

w Goczałkowie

ul. Strzegomska 17A, 58-152 Goczałków

40-Lecie Goczałkowian 24.01.2015r.

 

Dnia 24.01.2015r. nasz Zespół Folklorystyczny „Goczałkowianie” obchodził 40 rocznicę swojej działalności artystycznej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00 w kościele parafialnym, gdzie zespól podczas Mszy św. dziękował Bogu za otrzymane dary i talenty, za wszystkie odbyte koncerty i odniesione sukcesy oraz prosił o Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski na dalsze lata śpiewu na Bożą chwałę, promowania kultury ludowej, kontynuacji tradycji i popularyzacji folkloru. Po Mszy św. dalsza część uroczystości przebiegała w świetlicy wiejskiej. Na wstępie przewodnicząca zespołu p. Celina Dudyk powitała wszystkich przybyłych gości, w tym p. Zbigniewa Suchytę, Burmistrza Strzegomia, ks. Krzysztofa Zielińskiego, proboszcza parafii, p. Wiolettę Urban, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miejsklim, p. Bożenę Bojanowską - Czuk, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, p. Małgorzatę Majeran – Kokott, redaktor Radia Wrocław, p. Barbarę Asynger, dyrektor Zespołu Szkół w Goczałkowie, p. Ewę Miałkowską, sekretarz Rady Parafialnej, przybyłe zespoły Folklorystyczne: Kostrzan, Olszaniaków, Cichą Wodę z Udanina.

Podczas Jubileuszu „Goczałkowianie” wystąpili w nowych strojach rzeszowskich, misternie odszytych i niepowtarzalnych w swojej kolorystyce, a zakupionych przez gminę Strzegom.

Warto podkreślić, że nasz Zespół „Goczałkowianie” rozpoczął działalność artystyczną w 1974 r. i jest najstarszym zespołem folklorystycznym w gminie Strzegom. W jego historię wpisało się wiele nazwisk ludzi, dzięki którym zespół powstał, rozwijał się i krzewił kulturę ludową w gminie Strzegom. To właśnie Anna Sawicka, pierwsza kierownik zespołu, Jan Rymar, Cecylia Dudyk - obecna kierownik zespołu oraz Jan Telka - kierownik muzyczny - kreowali jego dorobek artystyczny i wizerunek. Zespół prezentuje zróżnicowany repertuar, w którym znajdują się piosenki biesiadne, ludowe i religijne, z różnych regionów Polski. W swej czterdziestoletniej historii zespół może poszczycić się licznymi koncertami, zarówno w gminie Strzegom, regionie, jak również na terenie kraju. Obecny stan zespołu wynosi 14 osób, w ty szóstka dzieci.

Zespół wielokrotnie gościł na antenie Polskiego Radia Wrocław. Na wyróżnienie zasługuje fakt, iż członkowie zespołu byli zawsze obecni na doniosłych uroczystościach religijnych w parafii i diecezji (np. Msza św. z udziałem arcybiskupa Tamburrino z Włoch - w parafii,  Msza św. połączona ze święceniami bpa Adama Bałabucha - w diecezji, X-lecie istnienia diecezji, w diecezjalnych piknikach TPS ), na wszystkich spotkaniach opłatkowych, organizowanych od wielu lat przez Towarzystwo Przyjaciół Seminarium. Za tę obecność serdecznie dziękujemy.

Rubinowym Jubilatom życzymy wielu sukcesów w krzewieniu kultury ludowej i nowych wyzwań artystycznych - w tym nagrania płyty, na którą zespół otrzymał czek wartości 10 000 zł od Burmistrza Strzegomia. Powodzenia.

 

19 lutego 2015