Warto przeczytać

 

Parafia Chrystusa Króla

w Goczałkowie

ul. Strzegomska 17A, 58-152 Goczałków

Małe Mysli na niedzielę 24.07.2016

 

PATRON

            Papież Franciszek ma dla młodzieży specjalną ofertę „bądźcie jak Frassati” -  wskazuje na ich rówieśnika.  Relikwie błogosławionego Pier Giorgio Frassati  przyjadą do Krakowa  na Światowe Dni Młodzieży.

 

Pier Giorgio Frassati jest według mnie postacią fascynującą.  Czterech Papieży znajduje w nim wzór do naśladowania dla młodzieży.  Ten 24-letni student Politechniki z Turynu jest przykładem,  że świętość jest możliwa w każdym wieku,  niezależnie od środowiska, w którym  się wyrosło.  A wyrósł on w rodzinie bogatej i ateistycznej. Papież Franciszek nazywa go człowiekiem „ośmiu błogosławieństw”. Poleca go  zaś młodzieży,  która może naśladować jak faktycznie czynić dzieła Miłosierdzia.  W specjalnym orędziu na ŚDM w Krakowie papież Franciszek pisze: „Pier Giorgio Frassati  był młodzieńcem,  który zrozumiał,  co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących.  Ofiarował im o wiele więcej niż dary materialne,  dawał samego siebie,   poświęcał czas,  słowa,  zdolność słuchania (...)  służył ubogim z wielką dyskrecją,  nigdy się z tym nie odnosząc (...).  Wyobraźcie sobie,  że w przeddzień swojej śmierci,  ciężko schorowany, udzielał wskazówek dotyczących jego pokrzywdzonym przyjaciołom”.

 

Istotne jest,  że świadectwo życia Pier Giorgio Frassatiego  zwracało szczególną uwagę,  zanim został ogłoszony błogosławionym.  Jego życie mówi nam jak być człowiekiem nowoczesnym i chrześcijaninem.  Jak bardzo zdumiewająca była jego wrażliwość na człowieka biednego,  na potrzebującego,  na chorego. Pier Giorgio Frassati „człowiek ośmiu błogosławieństw”  poprzez swoje piękne,  sportowe i naukowe życie daje młodzieży jasne świadectwo Chrystusowi, że świętość głęboka i radosna jest dostępna dla wszystkich.  Tylko rewolucja miłości może rozpalić w ludzkich sercach nadzieję na lepszą przyszłość.  

 

Pisząc te moje myśli na dzisiejszą niedzielę zachęcam do głębszego zapoznania się z jego życiorysem,  a szczególnie wczytać się w jego słowa.  Tutaj tylko w skrócie mały życiorys giganta ducha.

 

Pier Giorgio Frassati urodził się w Turynie i tamże zmarł (6.04.1901 - 4.07.1925r.)  Był synem Alfreda Frassati (senatora i ambasadora Włoch w Berlinie)  oraz Adelajdy - malarki.  Studiował inżynierię na Politechnice w Turynie.  Jego wielką pasją były góry.  
28 maja 1922 roku Frassati,  który już wcześniej należał do wielu stowarzyszeń,  wstąpił do III  zakonu św. Dominika (zakon świecki). Warto wspomnieć też,  że w roku 1924 założył z przyjaciółmi nieformalne „stowarzyszenie ciemnych typów”,  którego celem był apostolat wiary i modlitwy między innymi przez wspólne górskie wycieczki.

Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina,  którą się zaraził od ubogiego chorego.  Błogosławiony Frassati jest patronem młodzieży,  studentów,  ludzi gór i Akcji Katolickiej.

 

Pragnę jeszcze zauważyć,  że Pier Giorgio Frassati w  sposób naturalny i prosty pokazuje nam jak być radosnym.  Radość o której pisze święty Paweł : „Radujcie się zawsze w Panu!” (Flp 4,4), była dla niego w istocie centralnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego.  Oby podczas obecnych ŚDM W Krakowie,  ta radość chrześcijańska była pełna.  W świecie często naznaczonym smutkiem,  cierpieniem i niepewnością jest ona ważnym świadectwem piękna i niezawodności wiary chrześcijańskiej.

 

Wasz Przyjaciel

24 lipca 2016