Warto przeczytać

 

Parafia Chrystusa Króla

w Goczałkowie

ul. Strzegomska 17A, 58-152 Goczałków

 

Wyjątkowe chwile przed obliczem Matki

 

Od 08 do 11.02.2015r. nasza parafia przeżywała peregrynację Figury Matki Bożej Fatimskiej. Do tego niezwykłego wydarzenia przygotowywaliśmy się przez kilka miesięcy poprzedzających czas nawiedzenia. Wszystko zostało dobrze zaplanowane i omodlone. Podczas kolędy, każda rodzina w parafii, otrzymała od proboszcza ks. Krzysztofa Zielińskiego folder z programem peregrynacji, stanowiący formę zaproszenia do spotkania z Maryją. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum poznawali przekaz fatimskiego orędzia podczas szkolnej katechezy. Zaowocowało to wynikami w Dekanalnym Konkursie o Objawieniach Matki Bożej w Fatimie, który odbył się w 26 XI 2014r. w Strzegomiu. Uczestnicy konkursu wykazali się znakomitą wiedzą dotyczącą spotkania Matki Bożej z trojgiem pastuszków. Natomiast w pracach plastycznych i multimedialnych można było dostrzec pokaźny wachlarz inwencji twórczej w przedstawieniu treści przesłania z Fatimy. W kategorii wiedzy laureatami konkursu zostali: Joanna Klasa z gimnazjum - I miejsce, Martyna Kubiak ze szkoły podstawowej - II miejsce, w kategorii plastycznej: Janusz Hołówka ze szkoły podstawowej – II miejsce, w kategorii multimedialnej: Radosław Cielemęcki ze szkoły podstawowej – I miejsce, natomiast z gimnazjum Marta Wasielewska – I miejsce, Radosław Czapliński – II miejsce i Paulina Grondowska – wyróżnienie. Uczniowie przy tej okazji mieli możliwość zrozumienia, że wezwanie do nawrócenia, modlitwy i pokuty jest wciąż aktualne i niezmiernie potrzebne. Młodzież gimnazjum, pod kierunkiem katechety Ewy Miałkowskiej, przygotowała przedstawienie artystyczne o Objawieniach Maryi w Fatimie. Uczniowie wcielili się w role: Matki Bożej, Łucji, Franciszka, Hiacynty, anioła Portugalii, matki Hiacynty, strażnika więziennego i komisarza. Program został zaprezentowany w szkole - dzieciom i młodzieży oraz w kościele - całej wspólnocie parafialnej w trakcie uroczystości peregrynacjnej. Podczas przekazu treści orędzia fatimskiego panowała atmosfera skupienia, uwagi i wzruszenia, a aktorzy zostali docenieni gromkimi brawami.

W naszej wspólnocie parafialnej Maryja została przyjęta niezwykle serdecznie. Dekoracja i piękny wystrój kościoła to zewnętrzne oznaki szacunki i miłości wobec Matki Bożej. Ta miłość potwierdzona została również postawą parafian – otwartością ich serc. Każdego dnia kościół był wypełniony po brzegi wiernymi, którzy chętnie angażowali się w program rekolekcyjny i oprawę liturgiczną nabożeństw. Wsłuchując się w głos Matki, która zapewnia „moje Niepokalane serce będzie Twoją ucieczką i drogą, która zaprowadzi Cię do Boga” parafianie z pełną ufnością zawierzyli się Niepokalanemu Sercu Maryi, wierząc w skuteczność Jej orędownictwa. Teraz z nadzieją patrzą w przyszłość, bo w swojej - czasem bardzo trudnej codzienności - nie są sami.

 

Fakty i liczby

Mszy św. powitania przewodniczył bp Adam Bałabuch, rekolekcje głosił o. Jacek Wójtowicz OFMConv. W Księdze Intencji przybyło 65 wpisów. Maryję witali: proboszcz: ks. Krzysztof Zieliński; rodzice: Mariola Herbik i Władysław Jawilak; młodzież: Joanna Klasa i Przemysław Baszak; dzieci: Julia Radom i Janusz Hołówka Maryję żegnali: Renata Baszak i Andrzej Herbik. Podziękowanie rekolekcjoniście złożyli: Magdalena Czaplińska i Dominik Lipiński. Dekoracja kościoła w wykonaniu Ewy Miałkowskiej. Eskorta Figury Matki Bożej Fatimskiej do parafii i z parafii: strażacy miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

 

 

PEREGRYNACJA