Warto przeczytać

 

Parafia Chrystusa Króla

w Goczałkowie

ul. Strzegomska 17A, 58-152 Goczałków

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic 12.06.2018
 

 

         Dnia 12.06.2018r. odbyła się pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Łącznie w pielgrzymce uczestniczyło 76 osób, w tym: dzieci Pierwszej Komunii Świętej z opiekunami, kandydaci do Bierzmowania oraz wierni z parafii. Pielgrzymka została zorganizowana przez ks. Krzysztofa Zielińskiego i p. katechetkę Ewę Miałkowską. Z grona pedagogicznego szkoły podstaowej obecne były: p. Anna Przybylska i p. Ewelina Tarkowska-Radom.

      Pierwszym punktem pielgrzymki była wizyta w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie poznaliśmy historię Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego. Największym skarbem tego miejsca są Dróżki Pana Jezusa, Dróżki Matki Boskiej oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryjskiej. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy przekazu dotyczącego powstania sanktuarium, które wyróżnia się bogactwem sztuki sakralnej i jest wpisane na światową listę UNESCO. Podczas zwiedzania obiektu sakralnego poznaliśmy wyjątkowy związek Jana Pawła II z tym miejscem - od jego najmłodszych lat, aż po ostatnią papieską wizytę w 2002 r. Zwiedziliśmy również pokój, który zamieszkiwał, będąc w tym sanktuarium już jako papież.

Po zwiedzeniu bazyliki uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył ks. proboszcz, przy udziale wielu kapłanów z różnych zakątków naszej Ojczyzny. Warto podkreślić, że dzieci pierwszokomunijne miały możliwość włączenia się w oprawę liturgiczną Mszy św.: czytania, śpiew psalmu i modlitwę wiernych. Było to znaczne wyróżnienie naszej grupy, ponieważ podczas tej Eucharystii było obecnych 8 grup dzieci komunijnych z różnych miejsc Polski.

Po wspólnej modlitwie przed cudownym Obrazem Matki Bożej udaliśmy się do Wadowic, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. To miejsce szczególne, bowiem to tutaj Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty, przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Podczas papieskich pielgrzymek do Wadowic Jan Paweł II trzykrotnie odwiedził swój kościół parafialny, przed którym ze wzruszeniem opowiadał o czasach swej młodości. W roku 1999 ukoronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdujący się w tym kościele. Będąc w Wadowicach nie mogło zabraknąć degustacji słynnych papieskich kremówek. Po bogato wypełnionym programie pielgrzymki, pełni wrażeń i bogactwa przeżyć ok. godz. 22.00 wróciliśmy do Goczałkowa.

12 czerwca 2018
Ilość wyświetleń: