Warto przeczytać

 

Parafia Chrystusa Króla

w Goczałkowie

ul. Strzegomska 17A, 58-152 Goczałków


Pielgrzymka do Krzeszowa 15.08.2019

Dnia 15 sierpnia 2018 roku, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, grupa 46 osób pod przewodnictwem p. Ewy Miałkowskiej udała się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Krzeszowskie sanktuarium - opactwo cystersów, nazywane europejską perłą baroku, to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii. W bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy obraz diecezji legnickiejikona Matki Bożej Łaskawej. Słynący łaskami obraz czczony jest na przestrzeni wieków przez Polaków, Czechów, Niemców i Węgrów. Jest to najstarszy, bo pochodzący z I połowy XIII wieku wizerunek Matki Boskiej na ziemiach Polski i jeden z pięciu najstarszych w Europie. Jak co roku, 15 sierpnia, obchodzony jest Wielki Odpust Krzeszowski.

O godz. 12:00 w Bazylice Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, będąca główną sumą odpustową, która jest najważniejszym punktem obchodów Wniebowzięcia Maryi. Następnie procesja z Obrazem Łaskawej Pani przeszła po Placu Klasztornym. Uroczystościom przewodniczył J.E. Ks. Bp prof. Andrzej Siemieniewski – biskup pomocniczy z Wrocławia. Obecni również byli: bp senior Marian Buczek z Ukrainy oraz bp Stanisław Dowlaszewicz,który na co dzień pełni funkcję biskupa pomocniczego w diecezji Santa Cruz die la Sierra w Boliwii., pochodzący z nieodległej Kamiennej Góry.

Tuż po sumie odpustowej uczestniczyliśmy w koncercie pieśni patriotycznych “Ku czci Niepodległej”, który przybrał formę wspólnego śpiewu. Ubogaceni duchowo ok godz. 19.00 powróciliśmy do naszej parafii. Koszt przejazdu pielgrzymów pokrył radny Miasta i Gminy Strzegom Tadeusz Zarzycki.

 

 

 

 

15 sierpnia 2018