Warto przeczytać

 

Parafia Chrystusa Króla

w Goczałkowie

ul. Strzegomska 17A, 58-152 GoczałkówPielgrzymka do Krzeszowa 23.10.2021

Zwiedzanie „Europejskiej perły baroku”

 

Dnia 23.10.2021r. odbyła się pielgrzymka do Krzeszowa. W wyjeździe uczestniczyło 45 pielgrzymów, w tym: 25 uczniów szkoły podstawowej oraz 20 osób dorosłych. Wycieczka została zorganizowana przez p. katechetkę Ewę Miałkowską. Z grona pedagogicznego szkoły podstawowej obecna była również p. Anna Magrean.

Z Goczałkowa wyjechaliśmy o godz. 07.30, a na miejscu byliśmy o godz. 08.45. Kiedy stanęliśmy przed fasadą zwiedzanego obiektu dzieci, młodzież i dorośli byli zachwyceni tą niezwykłą budowlą, natomiast jego wnętrze jeszcze bardziej ten zachwyt spotęgowało. Nie bez powodu Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie nazywana jest "Europejską perłą baroku". Świątynia imponuje bogactwem zdobień, fresków, obrazów i iluzjonistycznych malowideł. Jest jedną z największych i zarazem najpiękniejszych świątyń barokowych nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale i w całej Europie. W jej ołtarzu głównym znajduje się otoczony kultem obraz „Madonny z Dzieciątkiem” z I połowy XIII wieku – najstarszy obraz Maryjny w Polsce.

Oprócz bazyliki zwiedziliśmy również kościół św. Józefa, mauzoleum Piastów Śląskich, kaplicę św. Marii Magdaleny, studnię książęcą i ciemnicę – kaplicę z cudowną Figurą Chrystusa, słynącą z uzdrowień. Przewodnik, w sposób ciekawy, przybliżył nam historię tego wyjątkowego miejsca . W dalszej części programu uczestniczyliśmy we Mszy św., Różańcu i Koronce do Bożego Miłosierdzia, by przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej modlić się w osobistych i powierzonych intencjach.

 

23 października 2021