Warto przeczytać

 

Parafia Chrystusa Króla

w Goczałkowie

ul. Strzegomska 17A, 58-152 Goczałków


Pielgrzymka na Jasną Górę 06.06.2019

Dnia 06.06.2019r. odbyła się pielgrzymka do Częstochowy. Łącznie w wyjeździe uczestniczyło 94 osoby, w tym: dzieci Pierwszej Komunii Świętej z opiekunami, kandydaci do Bierzmowania oraz wierni z parafii. Wyjazd został zorganizowany przez ks. Krzysztofa Zielińskiego i p. katechetkę Ewę Miałkowską. Z grona pedagogicznego szkoły podstawowej obecne były: p. Agnieszka Wawoczna i p. Małgorzata Brzoska.

Pierwszym punktem pielgrzymki był udział we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przed wizerunkiem Czarnej Madonny polecaliśmy Bogu swoje osobiste i parafialne intencje. Po Mszy św. uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Po przerwie na posiłek i zakup pamiątek zwiedzaliśmy sanktuarium i poznawaliśmy jego historię. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy przekazu przewodników dotyczącego powstania sanktuarium, sztuki i architektury sakralnej, niezwykle cennych dziejowych pamiątek i wielowiekowego bogactwa wotywnego. Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce i posiada status „Pomnika Historii” Podczas zwiedzania obiektu sakralnego poznaliśmy również wyjątkowy związek Jana Pawła II z tym miejscem. Papież ofiarował Matce Bożej zakrwawiony pas sutanny, który został przestrzelony przez zamachowca 13.05.1981r. Przestrzelony pas papieskiej sutanny jest jednym z wielu wotów złożonych Matce Boskiej Jasnogórskiej przez Jana Pawła II. W sali 600-lecia sanktuarium prezentowane są m. in. piuska z własnoręcznym monogramem Papieża „JPII”, pektorał zawierający złoty krzyż, różańce, dokumenty błogosławieństw dla pielgrzymów, sutanny, pastorał. Ale ten pas jest wyjątkowy. To coś więcej, bo jest on świadkiem zamachu na życie Ojca Świętego i stanowi cenną relikwię po św. Janie Pawle II.

Po chwili indywidualnej modlitwy, w tym wyjątkowym dla nas miejscu, powróciliśmy do Goczałkowa pełni umocnienia duchowego.

 

06 czerwca 2019